Daha çok Fox TV’deki göz alıcı çalışmalarıyla tanıdığımız Nihal Ekinci’nin güncel portfolyosuyla birlikte kendisiyle gerçekleştirdiğim ilham verici e-röportajı buradan okuyabilirsiniz…

Hareketli Grafik Tasarım senin için ne ifade ediyor?

Benim için hareketli grafik tasarım, yapılan işin görsel açıdan daha dikkat çekici kolay algılanabilir olmasını sağlama sanatıdır.

Bu alandaki iş deneyimlerinden biraz bahsedebilir misin?

2008 yılında stajımı Şafak Film Produksiyon’da yapma ve birkaç sinema filminde çalışma şansı buldum. 2009’ da okuduğum üniversite olan Anadolu Üniversitesi’nde okulumuzun kendi televizyon kanalı olan TV A’da yaklaşık bir buçuk yıl okurken çalıştım. 2010 yılında mezun olup Creaore Creative reklam ajansında hareketli grafik ve baskı üzerine 6 ay kadar çalıştıktan sonra aynı yıl Karakalem reklam ajansına geçiş yaptım. 2011 yılında asıl istemiş olduğum Fox TV kanalının tanıtım bölümünde hareketli grafik tasarım uzmanı olarak işe başladım ve hala devam etmekteyim. 2008’den beri freelance işlerde de çalışıyorum. (tanıtım filmi, kurumsal kimlik, afiş tasarımları, web tasarım vs.)

Ülkemizdeki Hareketli Grafik Tasarım eğitimleri (üniversite, kurs, internet dersleri vb) hakkındaki görüşlerin neler?

İnternet doğru kullanıldığı sürece bu alanda çok yardımcı oluyor. Daha önceden yapılmış işleri görmek bu konuda gelişmenizi daha geniş düşünebilmenizi sağlıyor. Kurslar bana göre program öğretmekten ileri gitmiyor ki bu tasarım açısından yeterli değil. Üniversite açısından ise bu konuda Anadolu Üniversitesi Grafik Bölümü bir numaradır diyebilirim. Ülkemizde gerek yurtdışından katılan tasarımcıların workshop eğitimleriyle gerek seminerlerle olsun birçok faliyet düzenlenmekte olup, bu alanda gelişmeye başlamıştır.

Üretim, yaratıcılık ve eğitim anlamında kendini nasıl ve hangi kaynaklardan besliyorsun?

Bu açıdan internet benim en çok kullandığım alan. Diğer ülkelerde tasarımcılar neler yapıyor, ne tarz sergiler açılıyor, hareketli grafik üzerine ajanslar neler yapıyor rahatlıkla takip edip ufkunuzu açabiliyorsunuz.

Çalışmaktan en çok keyif aldığın veya çalışmayı en çok istediğin projeler hangileri?

Televizyon kanalında çalışmak benim için gerçekten çok keyifli. Her gün farklı
bir projede ile çalışma şansınız oluyor ve maksimum bir hafta içinde ortaya koymanız gerekiyor. Bu da sizi durağanlıktan ve tekrardan uzak tutuyor. Kanalda genellikle en zevk aldığım iş ise, özel günler (anneler günü, yılbaşı vs.) tanıtımlarını hazırlamaktan gerçekten keyif alıyorum.
Bunun dışında bir klip projesinde yada sinema filminde görsel efekler üzerine çalışmak istiyorum.

Çalışmalarını takip ettiğin tasarımcılar var mı?

İranlı bir tasarımcı olan Mehdi Seadi kaligrafi konusunda çalışma şansı bulduğum ve çalışmalarını severek takip ettiğim bir tasarımcı. Bunun dışında Julie Stauble, Marta Cortese, Florian Nicolle, Russ Mills, Steve Simpson kendilerine özgü tarzlarını beğendiğim tasarımcılar arasında.

Hareketli Grafik Tasarım alanında çalışmak isteyen ya da yeni başlayanlar için önerilerin neler?

Çok fazla gözlem yapın. Bu bahsettiğim internetteki çalışmaları takip etmek değil sadece. Sokağa çıktığınızda uçan kuştan, şekeri karıştırılan çaya, simit yiyen çocuğa kadar aklınıza gelebilecek hareketli olan herşeye bakın, düşünün, kaydedin. İnternetin bu konuda yeterli olduğunu düşünmüyorum. İnternet mecrası diğer tasarımcıları takip etmek açısından harika bi alan ama hiç grafik tasarım eğitimi almamış birisi içinde yalnış yönlendirmelere sebep olabilir. Eğer amaç sadece program öğrenmekse bunu zaten birkaç ay aldığınız program eğitimiyle halledebilirsiniz. Ama grafik tasarım dediğimiz şey program öğrenmekle bitecek birşey değil. Programlar sadece onu görsel olarak ortaya koymamıza yarayan bir araç. Önemli olan etkileyiciktir, fikirdir. Az ve öz birkaç görselle derdini anlatabilmektir grafik tasarım.

www.nihalkaligrafiyapiyor.blogspot.com Vimeo ve Behance adreslerinden çalışmalarımı takip edebilirsiniz. Teşekkürler.