Uzun zamandır hareketsiz kalan blogumu, genç yetenekleri keşfetme arzusuyla yeniden canlandırmak istedim. İşte karşınızda çok kaliteli işler üreten ve Bilgi Üniversitesi VCD öğrencisi Tiber Ergün’le gerçekleştirdiğimiz e-röportaj ve güncel portfolyosu..

Hareketli Grafik Tasarım senin için ne ifade ediyor?

Grafik tasarım benim hayatımda çok önemli bir yere sahip. İnsanlar nasıl kitap okuduklarında yada film izlediklerinde mutlu oluyorlarsa bende hareketli grafik tasarımı ile uğraşırken mutlu oluyorum. Biraz Hobi gibi benim için. Kendimi anlatabilme şeklim de diyebiliriz.

Bu alandaki iş deneyimlerinden biraz bahsedebilir misin?

3 yıldır bu alanda freelancer olarak çalışıyorum. Aynı zamanda Bilgi Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı öğrencisiyim. Her geçen gün kendimi daha da geliştirmeye çalışıyorum. Bu yüzden sabit bir yerde çalışmaktansa, farklı işler yaparak, farklı tecrübeler edinmeyi tercih ediyorum şimdilik .

Ülkemizdeki Hareketli Grafik Tasarım eğitimleri (üniversite, kurs, internet dersleri vb) hakkındaki görüşlerin neler?

Ben şu ana kadar bildiğim her şeyi internete borçluyum. Bence belli bir kalıba girmeden kendimizi en rahat şekilde geliştirebileceğimiz ortam internet derslerinde mevcut. Üniversitedeki eğitimler teknik açıdan sizi profesyonel seviyeye getirmese de insanlara genel bir görsel vizyon kattıkları ortada. Kurslar için bir şey söylemem doğru olmaz o yolu hiç tercih etmedim.

Üretim, yaratıcılık ve eğitim anlamında kendini nasıl ve hangi kaynaklardan besliyorsun?

Eğitim anlamında; Digital Tutors, GnomonWorkShop, cmiVFX gibi sitelerden dersler izleyerek çok şey öğrendim. Genel olarak yaratıcılık tarafım müzikten çok fazla etkilendiği için soundcloud’taki farklı tarzdaki müzikler en büyük yardımcım oluyor bu konuda. Birde kahve var sanırım o da olmazsa olmaz 🙂

Çalışmaktan en çok keyif aldığın veya çalışmayı en çok istediğin projeler hangileri?

En çok keyif aldığım iş türü şimdilik kendi projelerim diyebilirim. Çünkü kendimi rahat bir şekilde geliştirebiliyorum, sınırlamalar ortadan kalkınca her şey çok daha rahat ve kusursuz olabiliyor. Çalışmayı en çok istediğim projelerin başında kesinlikle filmler geliyor.

Çalışmalarını takip ettiğin tasarımcılar var mı?

Çok fazla var ama 3 kişi saymam gerekirse; Onur Şentürk, Marc Dominic Rienzo, Andrew Kramer . Örnek olarak bu kişileri vermemin sebebi her birinin farklı açılarda hayran kalınacak yeteneklere sahip olması. Mesela; Onur sanatsal açıdan , Marc teknik açıdan, Andrew eğitici kişiliğine hayran kaldığım insanlar.

Hareketli Grafik Tasarım alanında çalışmak isteyen ya da yeni başlayanlar için önerilerin neler?

Tavsiyem biraz genel olacak. Hareketli grafik tasarımı yada genel olarak “görsel efekt tasarımı” tercih edenler için öncelikle Sabırlı olmak gerekli, programları gerçekten öğrenmek, sizi en ufak şekilde sınırlamadıkları anda mümkün olabiliyor. Bu süreç yıllar sürebilir. Işık bilgisi, estetik vb. şeyler sonradan açılan 3.bir göz gibi ve bu göz her geçen gün daha fazla görmeye başlıyor. O gördükçe sizin dünyaya bakışınız değişiyor. Yani özetle bu alanda çalışmak isteyenlere bir tavsiyem yok. Bir şekilde 5-6 ayını program başında geçiren bir kişi zaten iş bulabiliyor ama gerçekten işin sanatına odaklanıp, yaptıklarınızla mutlu olmayı seçerseniz kendinize zaman vermek ve sürekli bir şeyler yapmayı deneyip, gelişmek başarı için en uygun yol.